LT | EN

Lietuvių tradicinė kultūra XXI a.

ATSISIŲSKITE

e-knyga
PDF formatu

Ši svetainė skirta XXI amžiaus lietuviškam kaimui ir jo žmonėms,
išsaugojusiems ir tęsiantiems paveldėtas tradicijas.

GERVĖČIŲ KRAŠTAS / Gyvenimas

 
Gervėčių
kraštas Gyvenimas
 
Gervėčių krašto istorija

GERVĖČIŲ KRAŠTO ISTORIJA

Apie 60 km nuo Vilniaus nutolęs Gervėčių kraštas – didžiausia lietuviška sala Baltarusijoje. Čia gyvenantiems žmonėms lietuviškai kalbantys kaimai – tai Lietuva, tik ji baigiasi kažkur netoliese – už balų, kalnelio, miško.

 
Gervėčių
kraštas Gyvenimas
 
Bažnyčia

BAŽNYČIA

Gervėčių krašto pasididžiavimas – neogotikinė Švenčiausiosios Trejybės bažnyčia. Joje laikomos mišios lietuvių ir lenkų kalba. Į bažnyčią per šventes susirenka žmonės iš visų lietuviškų kaimų. Fotografijose – Švč. Trejybės bažnyčioje Gardino vyskupas teikia Sutvirtinimo sakramentą.

 
Gervėčių
kraštas Gyvenimas
 
Žmonių santykiai

ŽMONIŲ SANTYKIAI

Gervėčių krašto žmonės vieni kitus gerai pažįsta, daugelis susiję artimesniais ar tolimesniais giminystės ryšiais, juo sieja bendri prisiminimai ir panašūs likimai. Kaimams ir kiemams tuštėjant, jėgoms senkant, kaimynai nuoširdžiai rūpinasi vieni kitais.

 
Gervėčių
kraštas Gyvenimas
 
Kiemas

KIEMAS

Sodybose iki šiol išlikę keli pagrindiniai žemę dirbančiam, gyvulius auginančiam valstiečiui svarbūs pastatai: gyvenamasis namas – pirkia, vienas ar keli tvartai – pūnios, klėtis, kluonas ar daržinė, vištidė, malkinė ar kt. Jie iš visų pusių supa vidinį kiemą – atšlaimą.

 
Gervėčių
kraštas Gyvenimas
 
Pirkios vidus

PIRKIOS VIDUS

Daugelio gervėtiškių namai – pirkios – statytos dar XIX–XX a. sankirtoje. Jas sudaro tik dvi ar trys patalpos: priemenė ir pirkia, arba priemenė, pirkia ir pirkaitė. Viduje ¬– skirtingas kartas siejanti duonkepės krosnis ir šventas kampas – pakūcia.

 
Gervėčių
kraštas Gyvenimas
 
Interjero tekstilė

INTERJERO TEKSTILĖ

Iki šiol skryniose ar spintose saugomi įvairūs rankų darbo audiniai – staltiesės, lovatiesės, rankšluosčiai, drobės. Ne vienuose namuose lovos dar klojamos rankų darbo lovatiese, o laukiant svečių ant stalo tiesiamos baltos austinės staltiesės.

 
Gervėčių
kraštas Gyvenimas
 
Liaudies magija

LIAUDIES MAGIJA

XX a. pirmojoje pusėje kiekvienas kaimas turėjo savo užkalbėtojus. Ne vieno gervėtiškio mama ar močiutė dar mokėjo savuosius pagydyti nuo išgąsčio, nužiūrėjimo, gyvatės įkandimo, rožės, vėjo ar sąnarių skausmo...

© 2014